You are currently viewing Content Marketing | İçerik Pazarlama Stratejisi

Content Marketing | İçerik Pazarlama Stratejisi

Content marketing ( İçerik pazarlaması ), hedef kitlenize markanızın hikayesini anlatmanızdır. Bu sayede, markanızı hümanize eder, pazarda doğru algı yaratacak iş zekası sağlar.

Günümüzde tüketiciler, ne düşünmeleri gerektiği, ne hissetmeleri gerektiği ve kazandıkları parayı neye harcaması gerektiği konusunda daha bilinçli hareket etmektedirler. Sosyal medya, tüketicilerin hangi markaların dikkatlerini çektiğini, tüketici tercihlerini ve nihayetinde tüketici beğenisini belirleyici kontrolü ele aldı. Marka ve işletme başarısı için, sosyal medya platformlarında, işletme hesapları marka içerikleri ve pazarlama stratejileri geliştirmek zorunlulu hale geldi. Sosyal medya kullanıcısı olan potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve potansiyel müşterileri cezbetmek ancak etkili bir marka öyküleme ve doğru yaratılmış bir içerik ile mümkündür.

İçerik Pazarlamanın (Content Marketing) İşletmeler ve Marka İçin Önemi

İşletmeler, marka bilinirliğini arttırmak, markanın özü, marka kişiliği ve mesajlarını potansiyel müşteri kitelelerine ileten video , fotoğraf ve grafikler gibi stratejik pazarlama araçlarına ihtiyaç duyarlar. Bir içerik pazarlama (content marketing) stratejisinin güzelliği ve sosyal medyanın markalaşma amacında kullanılmasının özü budur. Bu, doğru içerik sağlayan değerle, tüketicileri size çeken bir etki yaratacak olan ve tüketicilere müdahaleci olmayan bir pazarlama biçimidir. Her markanın bir hikayesi vardır. Bu hikayeyi doğru, etkili ve sıklıkla anlatmak, markanız kendi pazarınızdaki diğerlerinden farklılaşması ve olumlu geri dönüşler olmasını sağlayacaktır.

Sosyal medyada görsel hikaye anlatımı, üst düzey fotoğrafçılık ve profesyonel kalitede video prodüksiyon ekipmanı kullanma ve etkili içerikler hazırlamak uzmanlık gerektirir. Gündelik içerik fikirleri üretmek, yeni fkirler geliştirmek bazı zamanlarda oldukça zor olabilir. Doğru içerik pazarlama (content marketing) stratejisine, doğru yaratıcı yeteneğin ve içeriğinin tasarlanmasına, geliştirilmesine ve yürütülmesine yardımcı olacak doğru fiziksel araçlara sahip olmayan markaların, taze ve yenilikçi bir içeriğe yönelik fikir üretmesi tamamen imkansız olabilir.

Bir marka fiziksel altyapıya veya bu temel yetkinliklere sahip olmadığında, sosyal medya için içerik oluşturma, işletme ve marka stratejisi için oldukça riskli bir hale gelebilir. Öyleyse yapılması gerekenler nelerdir?

İçerik Pazarlama Stratejisi, İçerik Oluşturma Yeteneğine İhtiyaç Duyar

Marka hikayesi anlatımı ve içerik oluşturma, güvenilir bir içerik pazarlama stratejisinin merkezinde yer almaktadır. Ülke genelindeki şirketlerde liderlikle konuşurken, sosyal medyanın sunduğu içerik talepleri karşısında kendilerini şaşırtan boyutlara bakılmaksızın benzer marka hikayeleri duyuyoruz. Örneğin, bu markaların birçoğu bir kez Facebook ve Instagram hesaplarını geliştirmek için pazarlama girişimleri konusunda heyecanlandı, ancak sonunda çok yaygın bir içerik oluşturma ikilemi ile karşı karşıya kaldı. Sosyal medya içeriği oluşturmak kolay değildir.

En köklü markaların yetenekli bir halkla ilişkiler ve pazarlama ekibi vardır. Bu ekipler, geleneksel medya satın alma ve reklam kampanyalarını yönetmeyi, pazarlama sunumları üretmeyi, iç ve dış pazarlama teminatı oluşturmayı, ticari fuarları ve diğer etkinlikleri koordine etmeyi, e-posta kampanyaları oluşturmayı, basın bültenleri ve şirket bloglarını yazmayı ve bir markanın iç dünyasına ayak uydurmayı bilirler ve yönetirler. Bu bölümler, markanın büyümesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmakla meşguldürler. Bununla birlikte, bu bölümlerin günlük programlarında boş zamanları olsa bile, çoğunun bir sosyal medya içerik stratejisti veya profesyonel içerik yaratıcıcı bulunmamaktadır. Kurum içi bir grafik tasarımcı olsa bile bu personelin esas uzmanlığı fotoğraf ve video içerikli görseller oluşturmaktır.

content marketing, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, content marketing stratejisi, içerik pazarlama stratejisi, içerik pazarlama şirketi, ars724, digital marketing, seo,sem, sosyal medya pazarlamasının önemi, içerik pazarlamasının önemi,

Bu nedenle, bir marka ne yapmalı? Genel olarak dört ortak seçenek vardır:

  • Şirket içi bir yaratıcı ekip oluşturun,
  • Freelans reklamcılar ile çalışın,
  • Profesyonel içerik üretici bir şirket ile ortak çalışma yapın,
  • Bir sosyal medya ajansıyla ortak olun.

İçerik oluşturma, özellikle de video yapımı, şirkette yetenek yönlendirmek için deneyimli bir yaratıcı yönetici bulunmadığı sürece, ortalama bir şirketin şirket içi üretim yapmak için mücadele edebileceği çok sayıda hareketli parça gerektirir. Yetenek için portföyleri tarama yeteneğine sahipseniz ve çeşitli yaratıcı yürütme düzeylerini yönetebiliyorsanız, bir miktar serbest reklamcılar (freelans) işe almak uygun bir seçenektir. Profesyonel bir prodüksiyon şirketinin hizmetlerinin sosyal medya içeriği için sunulması ayrı bir bütçe ve maliyet gerektirir. Proje bazlı çalışmalar için profesyonel ekipler ve kurumsal firmalarla çalışmak maliyetli olsa da daha etkili sonuçlar sağlayacaktır. Günlük ve haftalık izlenen içerik pazarlama (content marketing) stratejileri üretmek, şirket projelerinizi geliştirmek, video ve görsel içerikler hazırlamak için de profesyonel ve kurumsal firmalarla ortak çalışmalar potansiyel müşterilerinizin artması anlamına gelmektedir. Özellikle sosyal medya pazarlama stratejileri ve sosyal medya akışları daha geniş kitlelere ulşamak için izlenebilecek etkili bir yoldur.

content marketing, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, content marketing stratejisi, içerik pazarlama stratejisi, içerik pazarlama şirketi, ars724, digital marketing, seo,sem, sosyal medya pazarlamasının önemi, içerik pazarlamasının önemi,

İçerik Pazarlama(Content Marketing) Stratejisi Sürekli Optimizasyon Gerektirir

Her marka için işe yarayacak bir içerik türü yoktur. Başka bir deyişle, bir marka ve sosyal medya topluluğu için iyi olan şey, aynı sektörde bulunsalar bile, başka bir marka için bir anlam ifade etmeyebilir.

Bu nedenle, her markanın içerik pazarlama stratejisini sürekli olarak ölçme ve optimize etme yeteneklerine sahip olması gerekir:

Sektörünüzde markanızın net bir şekilde farklılaşmasını sağlayacak stratejik konumlandırmaya dayalı içerik pazarlama yöntemleri kullanılmalıdır. Bu sürecin adımları şu şekilde sıralanabilir:

  • İçeriği yayınlamak ve tanıtmak, tüketicinin içeriğe verdiği tepkiyi analiz edin ve sürekli olarak takip edin..
  • Sosyal medya topluluğunuzda hangi içeriğin hangi kitleye uyduğunu ölçün.
  • Tüketici kitlenizden aldığınız geri bildirimlerle optimize edilmiş bir sonraki içerik türünüzü belirleyen ve oluşturun.

İçerik pazarlaması (content marketing), hedeflenen kitlede güvenilirlik, etkileme ve kabullenme oluşturmada izlenebilecek en etkili pazarlama stratejisidir. İçerik pazarlaması doğru, etkili içerikler oluşturulması ve bu içeriklerin hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayarak, marka bilinirliği ve güveni oluşmasını sağlar. Bütün marketing yöntemleri ile birlikte kullanılması gerekliliği asla göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın