You are currently viewing E-Mail Marketing | E-Posta Pazarlama Stratejisinin Önemi

E-Mail Marketing | E-Posta Pazarlama Stratejisinin Önemi

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama), hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yollarından biridir. Günümüzde dünya genelinde 2,5 milyar insanın e-posta kullandığı ve günde toplam 196 milyar e-posta gönderildiği göz önüne alındığında, işletmeler ve markalar için E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama)’ in önemi kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Rakamlardan hareketle doğru ve etkili bir E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) stratejisi ile hedeflenen potansiyel müşterilere ulaşılabilir. Ancak, bu pazarlama stratejisi, belirlenen ve hedeflenen kitleye ulaşmak için tek başına yeterli değildir.

“2018 yılında E-posta pazarlaması, yatırılan her 1 dolar için 38 dolar ortalama getiri sağlamıştır.”

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) kendi başına yapılabilir, ancak pazarlama stratejisinin bir parçası olarak daha başarılı sonuçlar sağlayacaktır. Pazarlama stratejiniz, hedef kitlenize ulaşmak için birden fazla pazarlama taktiğinden oluşmalıdır. Potansiyel müşterilerinizin markanıza doğru olan yolculukları boyunca beslemek için e-posta pazarlamasından doğrudan bir araç olarak yararlanabilirsiniz.

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) , işletmeleri tüketicileriyle bağlantıda tutmak için etkili bir araçtır. Hedef kitle olan potansiyel müşteriler, cep telefonları ve diğer mobil iletişim araçları sayesinde e-postalara sürekli ve kolay erişim sağlayabilmekte ve bu sayede E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) kanalıyla sürekli olarak güncellemeleri ve teklifleri kontrol edebilmektedirler. Doğru hedefli bir e-posta pazarlama stratejisi, potansiyel müşterileri ulaşmaya ve potansiyel müşterilerin işletmeniz ve markanız ile ilgili güncel kalmalarını sağlar.

E-posta ayrıca eylem odaklı, ölçülebilir sonuçlar ve uyarlanabilir pazarlamaya imkan tanır. E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) stratejisi ile işletmeniz ve markanız için tanıtıcı bilgileri potansiyel müşterilerek ile paylaşmak için hazırlanmış etkili bir içerik ve bu içeriğe bir harekete geçirme (call-to-action) ifadesi eklemek önemlidir. Harekete geçirme ifadesi, e-posta içeriğini okuyanların, bir sonraki adım olan “müşteri” statüsüne kolayca adım atmasına imkan tanır.

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) en avantajlı tarafı, açığa çıkarılabilir sağlam istatistiksel verilerdir. Bu veriler ile e-posta kampanyanız kapsamında ne kadar iletinin teslim edildiğini, iletilerinizden kaç tanesinin açıldığını (okunduğunu) ve hangi bağlantıların tıklandığını net bir şekilde görebilirsiniz. Bu istatistiksel verilerin analizi ve değerlendirilmesi ışığında; teslim edilme, okunma ve tıklanma oranları alıcı listenizi ve e-posta içeriğinizi gözden geçirmenize ve optime etmenize olanak tanımaktadır. E-posta metrikleri, hangi içeriğin hedef kitleye hitap ettiğini çözmenize ve stratejinizi gerektiği gibi ayarlamanıza olanak tanır.

Pazarlama Stratejinizin Bir Parçası Olarak E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nasıl Kullanılır?

E-Mail Marketing

Artık e-posta pazarlamasının etkili olduğunu bildiğinize göre, pazarlama stratejinizde nasıl kullanılabilir? Dürüst olmak gerekirse, olasılıklar sonsuzdur. Pazarlama stratejinizin hedefleri farkındalık, dönüşüm veya müşteriler oluşturmak olsun, e-posta pazarlaması harika bir araçtır.

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) İşletmenize ve markanıza zaten ilgi duyan potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanılmasının yanı sıra, eski ve mevcut müşterilere ulaşmak ve görüşme başlatmak için mükemmel bir yoldur. Etkili bir içerik temelli e-posta pazarlama stratejisi, işletmenizin ve markanızın potansiyel müşteriler için iyi bir çözüm olup olmadığına bakma ihtimaline ulaşmak için harika bir yoldur.

Harika bir içerik pazarlama stratejisi, e-posta pazarlamasını kapsar. Doğrudan kitlenizin ilgisini çekecek olağanüstü içerikler ve bunun yanında bu içeriğe ilgi duyan potansiyel müşterilerinize, E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) ile doğrudan ulaşabilirsiniz. Bu derece etkili bir içerik ve pazarlama stratejisi, müşteriyle tekrar ilişki kurmak ve aradıkları bilgileri sağlamak için mükemmel bir fırsattır.

Web sitesi analizini, potansiyel müşterileri arttırmak için e-posta pazarlaması ile birleştirilerek kulllanılmalıdır. E-posta iş akışları, ilgili bilgileri arayan müşterilere alakalı içerik göndermek için kullanılabilir.

Sitenizde farklı sayfalara bakan bir kişi varsa, gönderilecek ilgili bilgileri içeren bir dizi e-posta oluşturun. Son web aramalarıyla ilgili harika içeriğinizi kullanın ve gelen kutularına doğrudan iletin. Giderek daha fazla içerik sağlayan ve doğrudan harekete geçirme (call-to-action) ifadeleri dahil ettiğinizden emin olan takviye e-postalarla takip etmeye devam edin.

E-posta alıcılarının isteklerine ve gereksinimlerine özgü mesajlaşma ve içerik oluşturun. Analizler sonucunda oluşan strateji ile alıcı listelerinizi başlıklara ayırarak bölümlendirmenizi ve bir sonraki e-posta içeriklerini bireyselleştirmenizi ve her gruba özgü içerikler oluşturmanızı gerektirecektir.

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama), işletme ve markanızın daha çok potansiyel müşteriye ulaşması ve müşteri portföyünüzün büyümesi stratejiniz için önemli ve etkili bir pazarlama tekniğidir ve genel pazarlama stratejinizin başarısını artıracaktır.

 

Bir cevap yazın